Blog en
Aktuální situace na realitním trhu aneb kdo chce prodat musí zlevnit.
05/05 2023 Eduard Mráz Kopírovat URLShare

Aktuální situace na realitním trhu aneb kdo chce prodat musí zlevnit.

V první kvartálu roku 2023 se prodalo nejméně bytů za posledních sedm let.

Nejprve rychlá statistika:

  • V prvním kvartálu roku 2023 se prodalo nejméně bytů za posledních sedm let.
  • Pokud porovnáme počet prodaných secondhandových bytů v prvních kvartálech let 2022 a 2023, tak je pokles až 36 %.
  • Z vlastní statistiky registrujeme pokles cen secondhandových bytů téměř o 30 %.

Největší pokles zažívají nemovitosti na periferiích měst a nemovitosti se špatnou dostupností do hlavního města nebo chybějící občanskou vybaveností.
Stejně jako většina developerů se ani majitelé secondhandových bytů nechtějí uchýlit ke snižování ceny. Pokud k tomu nemají důvod, tak je to i pochopitelné. Na inzertních portálech tedy stále neregistrujeme příliš velké změny, nicméně reálné prodejní ceny jsou už jinou kapitolou.

Za tuto situaci mohou především vysoké sazby na hypotečních úvěrech, ale také extrémní ceny energií a vysoká inflace. Lidé zaplatí vyšší splátku hypotéky, nedoplatky z vyúčtování energií a draze nakoupí potraviny a věci pro běžný život. Na nemovitost jednoduše již nezbývají peníze. A občas je její prodej jedinou šancí, jak zajistit finance pro sebe a rodinu. Díky tomu se zvyšuje nabídka nemovitostí na trhu, což spolu se snižující se poptávkou tlačí ceny dolů.

U developerů dojde ke konsolidaci trhu, kdy silnější hráči využijí svého postavení a začnou skupovat bytové projekty menších developerů.
Kupujících je jako šafránu a kdo tahá za kratší konec lana, je naprosto zřejmé. Kdo chce tedy prodat a ne pouze nemovitost nabízet, měl by se nad korekcí ceny zamyslet a uvažovat v cenách z konce roku 2020.
Pokud vás zajímá aktuální cena vaší nemovitosti, tak se na nás neváhejte obrátit.