Blog en
Blížící se legislativní změny
21/06 2024 Martin Mašek Kopírovat URLShare

Blížící se legislativní změny

S blížícími se změnami v legislativě je důležité být v obraze a přizpůsobit své finanční plánování novým podmínkám. Ať už se jedná o financování bydlení nebo spoření na důchod, včasná reakce a správné rozhodnutí mohou ušetřit značné finanční prostředky a zajistit lepší budoucnost. V tomto článku se podíváme na dvě aktuální změny, které se vás mohou týkat.

Financování bydlení
Od 1. září letošního roku se mění pravidla pro předčasné splacení hypotéky nebo její refinancování. Nově banky mohou uplatňovat sankci ve výši 0,25% za každý rok do konce fixace, maximálně však 1% z výše nesplacené jistiny.
Pokud plánujete využít hypotéku, je lepší uzavřít smlouvu s bankou do konce srpna, když lze očekávat další postupné snižování úrokových sazeb v následujících měsících. Nemusíte se však obávat, že stávající úrokovou sazbu budete mít po celou dobu fixace. Některé banky umožňují dodatkem k úvěrové smlouvě úrokovou sazbu snížit v průběhu trvání fixace. Tím si ušetříte starosti s refinancováním hypotéky do jiné banky. Každopádně i přesto je výhodnější uzavřít hypotéku do konce prázdnin a vyhnout se tak sankci za předčasné splacení.

Spoření na důchod
Od 1. července se mění výše státních příspěvků na doplňkové penzijní spoření. Zároveň už je možné využívat výhody dlouhodobého investičního produktu (DIP), kde je možné uplatňovat zajímavé daňové úlevy. V první řadě doporučujeme převézt bezplatně starší penzijní připojištění do nového doplňkového penzijního spoření.

Pokud si nevíte rady, rádi Vám pomůžeme s nastavením optimální měsíční úložky a výběrem penzijní společnosti.

Jak vybojovat lepší cenu energií?
24/02 2022 Lukáš Hubinger

Jak vybojovat lepší cenu energií?

Elektřina stále zdražuje a pro některé domácnosti je to velmi citelné.

Více