Během letní sezony ceny chat a chalup tradičně rostou a rekreační nemovitosti dosahují svého cenového maxima. Letos však došlo k překvapivému poklesu cen. Podle odborníků z realitních kanceláří, ceny některých rekreačních objektů v roce 2024 znatelně poklesly. Je tomu tak ale u všech rekreačních nemovitostí?
V současném trendu hraje v ceně rekreačního objektu velkou roli nejen lokalita, ale pro kupující je zásadní i stav objektu. Za dobře udržované chalupy jsou lidé ochotni platit vyšší částky. Lze říct, že trh se vlastně rozdělil na dvě části. Ta první zahrnuje běžné starší chalupy vyžadující rekonstrukci, jejichž ceny spíše klesaly. Druhá část trhu zahrnuje nemovitosti s vysokou architektonickou hodnotou nebo ty v atraktivních lokalitách, kde ceny zůstaly stabilní.
Například ceny chalup v Českém Švýcarsku, se pohybují mezi pěti a osmi miliony korun. Podle makléřů tato cena odpovídá atraktivitě lokality a stavu nemovitosti. Ceny také neklesají u podhorských a horských chalup v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde u typických roubenek se zachovalými lidovými prvky došlo k meziročnímu nárůstu až o 30 %, což v některých případech znamená hodnotu až 15 milionů korun. Naopak ale v Českém ráji, kde je také poptávka po nemovitostech vysoká, je možné dnes pořídit roubenku před rekonstrukcí za cenu 3 milionů korun, což je zhruba o půl milionu méně než před rokem.
Pro zájemce o koupi je nabídka pestrá, a kdo nespěchá, může vyčkat na podzimní pokles cen po sezóně. Na druhou stranu, čekání by nemělo být příliš dlouhé, protože lze očekávat, že Česká národní banka sníží základní úrokovou sazbu, což může vést k růstu cen nemovitostí.
Další proměnnou mohou být nové trendy, kdy si lidé stále více uvědomují, že za cenu chaty u Prahy mohou pořídit nemovitost u moře ve Španělsku nebo Chorvatsku.
Kromě toho mohou plánované úpravy daní z nemovitostí, které vzrostly zejména v rekreačních oblastech, ovlivnit rozhodnutí kupujících. Roční poplatky za nemovitosti mohou být vyšší až o několik tisíc korun oproti minulým letům.
Stává se to docela často. Člověk si pořídí dům, chalupu nebo byt, sjedná si pojistku stylem „aby se neřeklo“ a smlouvu založí do šuplíku, kde se na ni roky kupí prach a další dokumenty. Takovou pojistku byste měli ale čas od času provětrat, abyste se přesvědčili, že máte pojištěné skutečně to, co potřebujete, a to na odpovídající částky.
Více